16 kwietnia 2024

nadziejeolimpijskie.pl

Polskie Nadzieje Olimpijskie

W jakich grach ze sceny e-sportowej są największe pieniądze?

5 min read
Nagrody w e-sporcie

E-sport w przeciągu kilkunastu lat rozrósł się do niebywałych rozmiarów. Ten biznes jest teraz wart miliardy dolarów i ciągle się rozwija bijąc kolejne rekordy. Najlepsi gracze są w stanie zarobić ogromne pieniądze, a inwestorzy i osoby związane z e-sportem również potrafią ugrać coś dla siebie.

Ranking najbardziej dochodowych gier e-sportowych

W poniższym zestawieniu uwzględniony zostały sumy pul nagród ze wszystkich turniejów danego tytułu.

Dota 2 – 231 milionów dolarów

To tutaj znajdują się największe pieniądze. Dota 2 swój sukces zawdzięcza oryginalnemu podejściu do tematu. To własnie producenci tej gry zapoczątkowali croudfunding. Fani e-sportu, kibice i widzowie częściowo finansują pule nagród największych turniejów. Dobrym przykładem jest tu chociażby turniej The International, którego pula nagród przekroczyła w ostatnim roku 34 miliony dolarów. Zwyciężyła drużyna zgarniając 15 milionów dolarów.

Counter Strike: Global Offensive – 113 milionów dolarów

Chociaż pule nagród w popularnym CS:GO nie są duże, to częstotliwość turniejów oraz ich popularność sprawiły, że to właśnie ta gra znalazła się na drugim miejscu. Wszelkiego rodzaju mistrzostwa odbywają się nieprzerwanie od 2012 roku i wciąż trzymają w napięciu. Counter Strike z pewnością utrzyma się na podium przez kolejne lata.

Fortnite – 102 miliony dolarów

Prawdziwy fenomen wśród gier e-sportowych. Gra, o której słyszał każdy, nawet jeśli nie śledzi na bieżąco nowinek ze świata sportów elektronicznych. Epic Games inwestuje w swój tytuł ogromne pieniądze. Organizuje wielkie turnieje, nieustannie rozwija grę i nie oszczędza na reklamie.
Gracze, którzy wykażą się odpowiednimi umiejętnościami mogą zgarnąć olbrzymie pieniądze. Doskonałym przykładem jest tu młody Kyle „Bugha” Giersdorf, który został pierwszym mistrzem świata Fortnite i wygrał 3 miliony dolarów. W tym miejscu warto wspomnieć, że jest to najmłodsza gra w zestawieniu, która pojawiła się na scenie e-sportowej dopiero w 2018 roku. W ciągu 3 lat zdołała wskoczyć na podium i dogonić tytuły, które na swoją pozycję pracują od blisko 10 lat.

League of Legends – 83 miliony dolarów

Sławny prekursor e-sportu, który przetarł szlaki po StarCrafcie. To właśnie od tej gry wszystko się zaczęło. Riot Games udowodnił, że gry komputerowe mogą być czymś znacznie więcej niż sądzono.
Kiedy LoL pojawił się na stremach i wielkich scenach świat graczy oszalał, a wszystko potoczyło się już lawinowo. Popularność League of Legends rośnie z każdym rokiem i nie wygląda na to, żeby miała zmaleć. W tym kontekście można zastanawiać się czemu tak duża i sławna gra zajmuje dopiero 4 miejsce w rankingu. Odpowiedź jest prosta: Riot Games organizuje znacznie mniej turniejów od pozostałych producentów. Zamiast tego przygotowywane są ze znacznie większym rozmachem i większymi pulami nagród. Warto tu chociażby spojrzeć na oszałamiające otwarcie Mistrzostw w 2020 roku w Szanghaju, gdzie nie zabrakło niczego, a hologram potężnego Starszego Smoka lecącego nad trybunami wcisnął widzów w fotele.

StarCraft 2 – 34 miliony dolarów

Niemal relikt przeszłości, który nazywany jest również dziadkiem e-sportu. Nieśmiało wyznaczył ścieżkę, którą następnie stanowczo ruszyło studio Riot Games. StarCraft 2 coraz chwiejniej trzyma się na piątej pozycji, a jego popularność nieubłaganie maleje. Niebawem wypadnie z zestawienia, ale z pewnością na długo pozostanie w sercach widzów i graczy z całego świata.

Co można znaleźć poza światowym top 5?

Tutaj również nie brakuje ciekawych tytułów, na których można zarobić niemałe pieniądze. Rywalizacja jest tu znacznie bardziej zacięta i znani producenci gier walczą o wyższe miejsce w rankingu. O kim mowa?

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) – 32 miliony dolarów

Dość popularna gra, która swoją mechaniką przypomina Fortnite’a. Zasady są identyczne, a głównymi różnicami jest mniej kolorowa grafika oraz mniejsza liczba możliwości. No i oczywiście mniejsze pieniądze. Nie mniej to właśnie ten tytuł ma szansę przeskoczyć StarCrafta 2 i dostać się do top 5 najbardziej dochodowych gier e-sportowych na świecie.

Overwatch – 26 milionów dolarów

Swojego czasu o tej grze było bardzo głośno. Określana była jako tytuł, który z pewnością podbije rynek e-sportu i skradnie serca graczy. Póki co, mimo dużej popularności, daleko jej do osiągnięcia tego celu. Nie mniej gra jest oryginalna i warta uwagi.

Hearthstone – 25 milionów dolarów

Jedyna gra karciana w zestawieniu. Pomysłowe rozwiązania, duże możliwości, przyjemna muzyka i szybka rozgrywka. Chociaż zaczęła głośno, to później mocno zwolniła. Hearthstone wciąż przyciąga ogromną liczbę graczy i widzów, choć turnieje w nim mają znacznie mniejszą pulę.

Arena of Valor – 24 miliony dolarów

Nieco inny rodzaj gry w zestawieniu, który mimo wszystko osiąga sukcesy. Mobilna gra zyskała największą popularność w Chinach, a w niedługim czasie ma szansę przeskoczyć obie produkcje Blizzarda (Overwatch i Hearthstone).

Heroes of the Storm – 18 milionów dolarów

Zestawienie zamyka Blizzarda, która z początku miała stanowić konkurencję dla LoLa i zająć jego miejsce. Aktualnie scena e-sportowa HotSa jest nieaktywna, a producent przestał ją wspierać. Jako, że nie ma tu więcej dochodów to kwestią czasu jest, kiedy gra wypadnie z top 10 i zostanie zastąpiona przez inną produkcję.

Pieniądze w e-sporcie

Kiedyś w gry komputerowe grali tylko zapaleńcy, którzy często byli przez to krytykowani i odpychani przez społeczeństwo. Teraz role się odwróciły i to właśnie gracze, którzy poświęcili się swojej pasji zarabiają miliony. Finanse w e-sporcie są ogromne. Jest to rynek łącznie wart miliardy dolarów, a jednocześnie jest to najszybciej rozwijająca się gałąź rozrywki. Z pewnością każdy może znaleźć tu miejsce dla siebie i uszczknąć odrobinę z tego słodkiego tortu.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.